
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan számol a Silvestro tervezőprogram?
A program az alábbi szabványok szerint végzi a méretezést, tehát a számítás menetét a szabványok tartalmazzák, az ezeken kívül eső számítások (csőméretezés, szelep kiválasztása) beállítható változók szerint történik.
Méretezés szabványai:
Silvestro T: EN 1264-1,2,3:1999; EN 1264-4:2001
Silvestro E: EN 12831.
Silvestro S: EN 12056-2,3; DIN 1988; EN 806
Részletesebben:
MSZ EN 1264-1:1999 Padlófűtés. Rendszerek és alkotórészek.
1. rész: Fogalommeghatározások és jelölések MSZ EN 1264-2:1999 Padlófűtés. Rendszerek és alkotórészek.
2. rész: A fűtőteljesítmény meghatározása
MSZ EN 1264-3:1999 Padlófűtés. Rendszerek és alkotórészek. 3. rész: Méretezés
MSZ EN 1264-4:2001 Padlófűtés. Rendszerek és alkotórészek. 4. rész: Létesítés
MSZ EN 12831:2003 Épületek fűtési rendszerei. Hőszükséglet-számítási módszer
MSZ EN 12056-2:2001 Gravitációs vízelvezető rendszerek épületen belül.
3. rész: Szennyvízcsővezeték, kialakítás és számítás
MSZ EN 12056-3:2001 Gravitációs vízelvezető rendszerek épületen belül.
4. rész: Csapadékvíz-elvezetés, kialakítás és számítás
DIN 1988 Technische Regeln für Trinkwasser
MSZ EN 806 Épületeken belüli, emberi fogyasztásra szánt vizet szállító vezetékek követelményei
Gyakori kérdések (folyamatosan bővül):
1. Levonja-e program a az ablakok felületét a falfűtésre kijelölt felületből?
Igen, a méretezés futtatása után csökkenti a felületet! Nyílván csak akkor, ha bevittük az ablakok méretét korábban az Építészet fülön, illetve a pontos számításhoz megadtuk a parapet magasságot az Opciók>Épület rendszere [Ctrl+F7] ablakban. Szintenként csak 1 fajta parapet adható meg. Bár általában nincs ajtó a falfűtött felületeken, ha van azt már manuálisan kell bevinni, függetlenül attól, hogy megadtuk a programnak vagy sem. Ezt az 1. ábrán jelölt sárga mezőbe írással tehetjük meg.
1. ábra
Figyelem, annak ellenére, hogy a program levonja az ablakokat a felületből, a levont felület mérete nem jelenik meg ily módon a jelölt helyen, de ha ellenőrizzük látható, hogy pontosan számolt! A program nem rajzolja ki a falfűtést a függőleges csőterven.
2. Nem nyitja meg a régebbi terveimet!
Ha a problémás fájlok utolsó mentése óta újra lett telepítve a program és elmaradt a frissítés, akkor előfordulhat a probléma. A program intézőjét rendszergazdaként futtatva frissíteni szükséges.
3. Nem tudom frissíteni a programot!
A programcsomag frissítéséhez rendszergazdaként szükséges futtatni a programot, ehhez zárja be majd a program intézője ikonra jobb klikkel kattintva válassza a futtatás rendszergazdaként opciót.
4. Nem tudom bekötni a felületfűtési mezőt!
Igen, lehetséges. Minden hőleadóra igaz, tehát padlófűtést, falfűtést, radiátorokat, vagy teszőleges egyéb hőleadókat is köthetünk Tichelmann kapcsolásban. Ez esetben szakasszal kell elvégezni a bekötést (lásd az ábrán jobboldalt). Figyelem, ha csak egy mezőt kötünk be, bekötéssel kell bekötni, nem szakasszal.
5. [Hiba]: A fájl sérült! Próbálja meg javítani a fájlt! – hiba a dwg fájl beolvasásakor
A Silvestro nem olvassa be a legújabb dwg formátumokat, de a 2007-esig bezárólag mindet kezeli.
6. [Hiba]: Helyiség: az FF-ek összegzett területe nagyobb a helyiség területénél
Ez a hiba akkor fordul elő jellemzően, ha valamelyik szabadon módosítható fűtőfelület (tehát kézzel kijelölt körvonalú FF) nem a helyes helyiséghez van társítva. Meg kell keresni az ilyen kézzel rajzolt fűtőfelületeket és ellenőrizni a tulajdonságok ablakban (jobboldalt), hogy a 3. sorban a megfelelő helyiség van hozzá kiválasztva.
7. E modul: Mi alapján számolja a program a talajon keresztüli hőveszteséget?
A hőszükséglet számító modul képes mind az EN 12831 szabvány szerinti egyszerűsített, mind az EN ISO 13370 szabvány szerinti részletes talajon keresztüli hőveszteség számítására. Az általános beállításokban beállítható a kívánt szabvány. Megj.: a talajvíz szintje csak akkor szól bele az eredménybe, ha az 1 m-nél közelebb helyezkedik el a padlófödémtől (EN 12831). A GW tényező változik a szabvány D4.3 melléklete szerint:
„ GW = 1,00 if the distance between assumed water table and floor slab is more than 1 m;
= 1,15 if the distance between assumed water table and floor slab is less than 1 m.”
Ha később a T modulban padlófűtést tervezünk, a program levonja a helyiségek hőveszteségéből a padló veszteségét, így képzi a Qkiv hőszükségletet. A padlón keresztüli veszteséget ezután a T modul számítja a megadott szigetelésvastagság és talajhőmérséklet (vagy alsó helyiséghőmérséklet alapján). Az eredményt a fűtési veszteségekhez sorolja és a számítási eredmények közt megtalálható az ebből fakadó többlet tömegáram.
8. Hogyan lehet beállítani a hőleadók túlméretezését?
Alapértelmezés szerint a program nem méretezi túl a fűtőtesteket, de az építész fólián kijelölve a helyiséget, megadható a hőleadók típusonkénti (sugárzó fűtések vagy radiátorok) kívánt részesedése. Például ha a helyiségben csak radiátor van, beírható az (auto) érték helyére pl. 110% , így a Q kiv hőszükséglet 110%-ára méretezi a radiátor(oka)t, sugárzó fűtés esetén ugyanígy.
Ugyanezt a részarányt fűtési fólián is szerkeszthetjük, ott már hőleadónként: a radiátor/fűtőfelület kijelölése után megadható a részesedés (hőleadónként (!), tehát pl. egy helyiségben 2 radiátor/fűtőfelület esetén 50% részarány az alapérték).
9. A program nem engedi külön a padló és külön a fal előremenő hőmérsékletének megadását.
Jelen verzióban (v4) nincs lehetőség arra, hogy különböző előremenő hőmérséklettel üzemelő felületfűtések legyenek azonos helyiségben. Ha a helyiségek tisztán padló vagy tisztán falfűtéssel (radiátor ettől függetlenül persze lehet) fűtött helyiségeink vannak, úgy van lehetőség különböző hőmérsékletek alkalmazására.
A következő (v5) verzióban, melyre a frissítés természetesen ingyenes, várhatóan elhárul ez a korlátozás.
10. Védőcsőben vezetett vagy szigetelt bekötés megadása
A programban megadható, ha a felületfűtéshez vezető bekötő vezeték egy fűtött padlón áthaladva az alapértelmezett szigeteletlenhez képest SZ, mint szigetelten (65%-os hőleadás csökkenés*) vagy V, mint védőcsőben (6-7%-os hőleadás csökkenés*) vezetve halad keresztül az adott fűtőfelületen). A program nem tesz különbséget előremenő és visszatérő közt, a csökkentés azonos. *kb. 10 mm-es szigetelés 50 mm-es betonba ágyazott 16x2 cső esetén
11. Méretezhető-e glikolos rendszer?
Igen!
A hőtermelő elhelyezése után, annak műszaki adatainál megadható a "Közeg": víz, víz etilénglikollal vagy víz propilénglikollal. Utóbbi kettő választása esetén a mező alatt megjelenik a "A közeg részesedése" mező, ahol megadható az m/m%, avagy a tömegszázalékos részaránya a glikolnak. Megadható 5-100%-ig bármely érték.
A program számításba veszi mind a megváltozott fajlagos hőkapacitást, mind a nagyobb viszkozitást, és ennek megfelelően növekszik a keringtetett tömegáram és nő a fajlagos valamint az összesített nyomásveszteség is. A programban csak fűtési rendszer méretezhető!
A beállítás menete:
Fűtés fólia > Hálózat/Radiátorok fül > (kazán vagy forrás elhelyezése) > majd "Közeg" beállítása:
Ha glikolos, akkor megjelenik egy új sor ahol megadható a tömegszázalék.
Hűtéstechnika nem számítható, csak fűtéstechnika.
Külalak:
1. Rátekeri a padlófűtés körének kirajzolásakor a csigavonalat vagy csőkígyót a fűtőfelületen áthaladó bekötéspárra is:Ez esetben célszerű újra megrajzolni a problémás áthaladó bekötést vagy kitörölni a bekötés azon szakaszát ami lehatárolja a bekötéssel fűtött csíkot/felületet , majd újra megrajzolni.
Észrevételek:
2. A felületfűtések méretezésénél / eredményeinél jó lenne látni, nem csak a helyiség számozását, hanem a nevét, mert jobban segít beazonosítani a helyiséget. tudjuk, hogy pl ha fürdőszobánál van alulfűtöttségi probléma,akkor az nem vészes, mert úgyis lesz radiátor.
Célszerű a helyiségek beszámozása után kézileg a szám után írni a helyiség megnevezését a címke mező helyett. Más esetekben elég a helyiség címkét megjeleníteni a tervrajzon, ha csak azt szeretnénk.
További tippek:
Az E modulban lehetőség van mind a klasszikus táblázatos adatbevitelre, mind a T modulból való méretkiolvasásra is.
A függőleges csőterv elkészítése nem szükséges a számítások elvégzéséhez és helyességéhez, ha az alaprajzi nézetben minden csőszakasz ki van rajzolva, a csövek/szakaszok helyzete az alaprajzi nézetben adott (elhelyezés mező). A vízellátás tervezésénél célszerű a függőleges csőterv elemeit árnyékként megjelölni, majd a címkézhetőség érdekében érdemes összepárosítani az „eredeti-árnyék párokat”. Fűtési terv készítésekor viszont célszerű a kazánházat megrajzolni eredetiként a függőleges nézetben és csak az osztó-gyűjtőktől kezdve folytatni alaprajzi nézetben. A kazánház alaprajzi megjelenítése árnyék elemekkel rajzolásával lehetséges.
Magyarázat a helyiségadatok táblázatához (E modul):
Ha kérdése merül fel, kérem keresse Pálinkás Gábort (elérhetőség, lásd Kapcsolat menüpont) vagy küldje el kérdését az alábbi űrlapon keresztül!