
HŐVISSZANYERŐS LAKÁSSZELLŐZTETŐ RENDSZER A VALSIRTÓL
Az elmúlt időszakban az aktuális szabályozásoknak és trendeknek megfelelően egyre inkább előtérbe kerülnek a hővisszanyerős szellőztetőrendszerek. Nagy örömmel vettük tudomásul, hogy a Valsir, mint az épületgépészeti termékek egyik meghatározó gyártója bevezeti saját megoldását ezen a területen, úgy a decentralizált, mint a központi géppel működtetett, komplett szellőztetőrendszer tekintetében.
Megoldódhat ezáltal több, jellemzően hosszú időn át fennálló kellemetlen jelenség, és elejét vehetjük számos egészséget károsító hatásnak:
- Állandóan friss és tiszta levegőt szívhatunk be, legyen ez otthon, vagy munkakörnyezetben. Javul ezáltal az életminőségünk, jót teszünk vele az egészségüknek, pihentetőbb lesz az alvás stb. Nem dúsulhatnak fel a levegőben a szervezetünkre nézve káros szennyezőanyagok.
- Az állott levegő kizárásán túl, egyszerre gondoskodhatunk a beltérben keletkezett szagok elterjedésének megelőzéséről, és az esetlegesen kintről érkező szennyeződések (legyen az por, szmog vagy allergiát okozó pollen) távoltartásáról. Az életünk velejárója, hogy a konyhából, vagy fürdő és WC helyiségekből különböző szagok kerülnek a levegőbe, melyeket a lakószobákban már nem szeretnénk, hogy jelen legyenek. A folyamatos levegőcsere, és a megfelelő helyre tervezett elszívási és befúvási pontok segítségével ez megoldható.
- A szagokon túl jelentős mennyiségű pára szabadul fel az emberi jelenlét és tevékenység következtében. Pára keletkezik a főzés során, a vizes helyiségek használata közben, sportolás vagy munka közben, a ruhák szárításakor, de a szobanövényeknek köszönhetően is. A levegőben páratartalma jelentősen befolyásolja a közérzetünket. Ugyanazt a hőmérsékletet több fokkal érezhetjük melegebbnek vagy hidegebbnek a relatív páratartalom függvényében.

Mindannyian láttunk már ablaküvegen kicsapódott párát, komolyabb esetben kisebb tócsát hozva létre a párkányon. Ez egyértelműen arra utal, hogy magas a levegő páratartalma, s ezzel kezdeni kell valamit, mert hosszabb távon több mint valószínű, hogy ennek következtében megjelennek a penészfoltok is. Az épületek szigeteltsége, hőtechnikai paraméterei rendkívül sokat javultak az utóbbi időben, s ezzel együtt a nyílászárók ma már légmenetesen zárnak. Ha a friss levegő utánpótlásáról gondoskodni szeretnénk, szinte álladóan szellőztetnünk kellene.

Egy építész tervezővel beszélgetve kiderült, ő mindig ezt a három tanácsot adja az új házat építtető megrendelőinek a használatba vétellel kapcsolatos helyes hozzáállásról:
1. az első télen az ablakok folyamatosan legyenek bukóra kinyitva,
2. tekerjék fel a fűtést, majd
3. szorítsák össze a fogukat, és fizessék ki a normálisnál jóval magasabb fűtési költségeket, úgy talán a következő évi csak a fele lesz...
Azt is elmondta, hogy kísérletképpen egy új építésű kb. 100 m2-es nyaralóba páramentesítőt helyeztek el, melynek víztartályát rendszeresen ürítették, és a felfogott víz mennyiségéről feljegyzéseket készítettek. Az első fűtési szezon alatt megdöbbentő, de 800 liter vizet gyűjtöttek össze úgy, hogy közben nem is lakták a házat. Elképesztő, hogy mennyi nedvesség tud felszabadulni! Tapasztalatból tudjuk, hogy mennyi gondot fog okozni ez később...
A megoldás a folyamatos szellőztetés, ez nyilvánvaló. Ha ezt nyitott ablakokkal szeretnénk fenntartani, akkor rendkívüli energiapazarlást valósítunk meg. Egyel jobb megoldás - de még mindig csak félmegoldás - ha az ablakokba résszellőzőket építünk be, melyek jobb esetben a páratartalom függvényében automatikus zárásra képesek, de így télen a hideg levegő fűtetlenül, nyáron a meleg pedig hűtetlenül érkezik a lakásunkba. Az igazi megoldás, ha szűrten, jól elosztva, folyamatosan kapjuk a friss levegőt, méghozzá úgy, hogy az elhasznált levegő hőtartalmát előtte kinyerjük, s azt a friss levegőnél hasznosítjuk. A végeredmény gazdaságos, egészséges és komfortos.
A technikai kivitelezés attól függ, hogy egy helyiség levegőjéről szeretnénk gondoskodni decentralizált megoldással, vagy egy komplett lakáséról, amikor központi szellőztetőgép kerül beépítésre és légcsatornahálózaton keresztül osztjuk el a különböző helyiségek között a levegőt. Előbbi beépítése egyszerű, utólag is viszonylag könnyen megoldható a külső fal átfúrásával, míg a központi lakásszellőztető rendszereket jellemzően inkább új építésnél, vagy a meglévő ingatlan esetén utólagos álmennyezet kialakításával alkalmazzák, számos rendszerelem segítségével, az előzetesen elkészített terveknek megfelelően.
További részletekért tekintse meg honlapunk szellőztető rendszerekkel foglalkozó részét.


